نگهداری لوازم آرایشی

عطر

بر طبق مطالعات صورت گرفته، گرما و نور می‌تواند باعث تغییر رنگ، رایحه و ترکیبات برخی از لوازم آرایشی از جمله عطر و ادکلن شود. به همین خاطر معمولا توصیه می‌شود که این دسته از محصولات آرایشی را در محیط های سرد و خنک مانند یخچال و یا به دور از نور مانند کشو یا داخل کمد نگهداری کنید.

نگهداری از کرم ضد آفتاب

به این دلیل که قرار دادن کرم های ضد آفتاب در محیط های گرم منجر به کاهش مقاومت و کارایی آن‌ها در برابر اشعه ماورا بنفش می‌شود بهتر است این محصولات را به دور از تابش مستقیم نور و یا درون یخچال نگهداری کنید.

لوازم آرایشی پودری

برخلاف اکثر لوازم ارایشی که لازم است در محیطی خشک و خنک نگهداری شوند، محصولات پودری مانند سایه چشم، پنکک و رژ گونه برای نگهداری درون یخچال مناسب نیستند. این دسته از محصولات تنها باید در محیطی خشک و به دور از گرما نگهداری شوند.

ریمل

این محصول هم باید در محیطی خشک و خنک نگهداری شود البته این نکته را به خاطر داشته باشید که پس از استفاده از ریمل درب آن را به خوبی ببندید تا از وارد شدن هوا به داخل آن جلوگیری کنید.

رژلب

اگر می‌خواهید این دسته از محصولات را به مدت بیشتری مورد استفاده قرار دهید، آن‌ها را دور از گرما و در محیطی خنک ( داخل یخچال) نگهداری کنید.

مدادهای آرایشی

برای جلوگیری از فاسد شدن مدادهای آرایشی لازم است آن‌ها را در محیطی خشک و به دور از نور آفتاب نگهداری کنید. هم چنین پس از هر بار استفاده درب آن‌ها را به خوبی ببندید. بهتر است برای تراشیدن بهتر مدادهای آرایشی از یک ساعت قبل آن‌ها را درون یخچال قرار دهید.

برس و قلمو

برس‌ها و قلموها یکی از مهم ترین و پراستفاده ترین ابزارهای آرایشی هستند و در صورتی که به درستی از آن‌ها نگهداری نشوند و یا در صورت آلوده بودن می‌توانند به پوست آسیب برسانند و باعث ایجاد جوش و آکنه یا التهابات پوستی شود بنابراین لازم است هفته‌ای یکبار آن‌ها را با آب گرم و صابون و یا شامپو بچه تمیز نمایید. پس از شست و شو برس‌ها آن‌ها را بر روی یک دستمال یا پارچه مناسب به صورت افقی قرار دهید تا خشک شود.

برس‌های آرایشی باید در محیطی خشک نگهداری شود. هم چنین بهتر است برای نگهداری آن‌ها از جعبه‌های نظم دهنده لوازم آرایشی استفاده کنید.

لاک

معمولا نگهداری لاک ها در محیطی گرم منجر به تغییر رنگ و کاهش غلظت آن‌ها می‌شود بنابراین بهتر است آن‌ها را در محیطی خنک نگهداری کنید.

کرم پودر مایع

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که محیط های خشک و به دور از گرما مکان مناسبی برای نگهداری کرم پودرها هستند. قرار دادن کرم پودرهای مایع درون یخچال انتخاب مناسبی نمی‌باشد چون سرمای بیش از حد می‌تواند باعث سفت شدن و عدم کارایی آن‌ها شود.

تاریخ انقضا لوازم آرایشی

یکی دیگر از موارد مهمی که لازم است پس از خرید محصولات آرایشی به آن توجه داشته باشید، تاریخ مصرف و انقضای لوازم ارایشی است. استفاده از محصولات آرایشی که تاریخ مصرف آن‌ها گذشته باشد نه تنها به زیبایی شما کمکی نخواهد کرد بلکه می‌تواند عوارض و آسیب های جدی برای پوست به همراه داشته باشد.

برخی افراد هزینه های بالایی را برای خرید محصولات ارایشی متحمل می‌شوند بنابراین ممکن است نسبت به مصرف آن‌ها حساس شده و فکر کنند که باید تا آخرین قطره از لوازم آرایشی خود استفاده کنند اما این باور صحیح نمی‌باشد.

پس از باز شدن درب محصول آرایشی، مدت زمان مشخصی فرصت دارید تا از آن استفاده کنید. در بسته بندی برخی محصولات تاریخ تولید و انقضا درج شده است اما بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی فاقد برچسب هستند و ممکن است شما تاریخ دقیق خرید آن‌ها را به یاد نداشته باشید در چنین شرایطی چگونه تاریخ دقیق مصرف آن‌ها را تشخیص دهیم؟ در ادامه این مطلب با تاریخ انقضا انواع محصولات آرایشی و نحوه تشخیص آن‌ها آشنا می‌شویم.

ریمل

ریمل‌ها 2 تا 4 ماه تاریخ انقضا دارند. ریمل‌هایی که تاریخ مصرف شان گذشته باشد معمولا خشک شده و یا بوی خوبی نمی‌دهند. ریمل‌های ابرو و مژه نیز حدود 3 تا 6 ماه قابل استفاده هستند.

کرم پودر

کرم پودرهای خوب و باکیفیت تا 1 سال قابل استفاده هستند. در صورتی که کرم پودر فاسد شده باشد از تغییر رنگ و بو محصول قابل تشخیص خواهد بود.

لوازم آرایشی پودری

این دسته از محصولات در صورتی که در محیط مناسبی نگهداری شوند به مدت طولانی حداکثر 2 سال قابل استفاده هستند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که در صورت مشاهده تغییر رنگ، بو و یا خشک شدن محصول بهتر است که از مصرف آن اجتناب کنید.

مدادهای آرایشی

معمولا مدادهای چشم تا 6 ماه تاریخ انقضا دارند. البته مداد ابرو به مدت بیشتری تقریبا 1 سال قابل استفاده هستند.

رژ لب

رژ لب‌هایتان را می‌توانید به مدت 2 سال مورد استفاده قرار دهید. این محصولات در صورتی که فاسد شوند بویی مانند بوی روغن از آن‌ها به مشام می‌رسد. رژ لب‌های مایع نیز تا 1 سال قابل استفاده هستند.

زیبایی حق شماست.مرزکالا